Archiwum wydarzeń lata 2017-2019
Fiesta Las Fallas - Święto Ognia
Zapraszamy na spotkanie z uczestniczkami wyprawy naukowej „Niematerialne dziedzictwo hiszpańskojęzycznej Europy: fiesta Las Fallas". Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, 25 maja, godzina 16.00.
Wystawa i konferencja
Zapraszamy na otwarcie wystawy oraz konferencję "Na ścieżkach leśnych ludzi. Paul Schebesta wśród Pigmejów" - 8 maja od godziny 12.00 w sali 30 w Instytucie Archeologii i Etnologii UG.
Spotkanie rekrutacyjne Koła Naukowego Antropologów "Arcana"
Zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne KNA "Arcana", które odbędzie się 25 października o godz. 17:00 w sali 89b. O projektach koła można poczytać w zakładce o naszych studenckich kołach oraz facebooku koła. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!
.
Inauguracja i plany zajęć
Plany zajęć na semestr letni 2018/2019 są dostępne w odpowiedniej zakładce. Przypominamy że inauguracja roku akademickiego odbędzie się 3 października na Wydziale Historycznym UG o godz. 11:00, zaś instytutowa inauguracja nastąpi tego samego dnia o godz. 14:00 w Instytucie Archeologii i Etnologii (ul. Bielańska 5). Zajęcia z Etnologii odbywają się w Instytucie Archeologii i Etnologii. Niezbędne informacje: daty rozpoczęcia zajęć, informacje dla studentów I roku (m.in. odbiór legitymacji. Prosimy pamiętać o złożeniu umowy!), organizacja roku akademickiego.
Rekrutacja na Etnologię 2018/2019
Rejestracja na Etnologię i Antropologię Kulturową studia licencjackie potrwa do 9 lipca 2018, a na studia magisterskie do 17 września 2018. O przyjęcie na studia magisterskie mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dla kandydatów, a także następującymi linkami: Dlaczego warto studiować Etnologię?, Czym jest Etnologia i Antropologia kulturowa oraz kierunki.net.
Trzecia edycja Dnia Dziecka po japońsku - 1 czerwca 2018
Strona wydarzenia / https://www.facebook.com/events/1123858897756983/
Trzecia już edycja Dnia Dziecka po japońsku w wykonaniu naszego Koła Naukowego Antropologów "Arcana" odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca 2018 w godz. 14:00-16:00, tym razem w Sztuce Wyboru (Garnizon Kultury, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Słowackiego 19).
Serdecznie zapraszamy dzieci małe i te całkiem duże, obchodzić Dzień Dziecka można w każdym wieku! W planie przewidziane są liczne warsztaty, m.in. origami, tworzenia tradycyjnych proporców koinobori, liczne japońskie gry i zabawy - takie jak Fukuwarai, Hanaichimonme, Tora Tora Tora czy Złapmy lwa. Wydarzenie zwieńczy quiz z nagrodami!
Na warsztaty obowiązują zapisy pod mailem: kna.arcana@gmail.com. Wciąż są miejsca, zapraszamy!
Przenikanie się kultur: Polska, Białoruś, Ukraina, Litwa - konferencja
Strona wydarzenia / https://www.facebook.com/events/171955116804280/
Organizatorzy: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Entologów UG.
Konferencja jest zwieńczeniem projektu Przenikanie się kultur: Polska, Białoruś, Ukraina, Litwa, w skład którego wchodzą: wystawa prac artystycznych „Pomorskie spotkanie z Kulturami Wschodu” oraz Finał IV Konkursu Antropologicznego dla uczniów szkół średnich. Na program konferencji złoży się kilku bloków tematycznych dotyczących poszukiwania tego, co wspólne dla kultury polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej czyli historii, etnografii i języka. W ramach spotkania referowane będą wyniki badań naukowych oraz wykłady monograficzne przygotowane przez pracowników naukowych z polskich ośrodków akademickich.
Program konferencji (plik .jpg)
8:45 - 9:15 – rejestracja uczestników konferencji
PANEL I KONFERENCJI: 9:15- 10:45
- Uroczyste rozpoczęcie konferencji i powitanie gości
- Kresy Józefa Wittlina – prof. Ryszard Zajączkowski (KUL)
- Pamięć o Kresach Wschodnich w relacjach świadków Archiwum Historii Mówionej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu – dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
10:45- 11:15 – przerwa kawowa
PANEL II KONFERENCJI: 11:15-13:00
- Ogłoszenie wyników IV edycji Konkursu Antropologicznego
- Wielokulturowy Gdańsk po 1945 roku – prof. Anna Kwaśniewska (UG)
- Ikony, palmy wileńskie, haft… o niematerialnym dziedzictwie Kresowian w świetle wystawy konferencyjnej – dr Katarzyna Linda Grycza (UG)
13:00-13:30 – poczęstunek oraz wystawa „Pomorskie spotkania z Kulturami Wschodu”
PANEL III KONFERENCJI: 13:30- 15:15
- wręczenie certyfikatów uczestnikom warsztatów
- Kresowiacy na Powiślu - strategie kształtowania tożsamości na Ziemiach Zachodnich i Północnych – dr Aleksandra Paprot-Wielopolska (Stowarzyszenie „Kocham Żuławy”)
- Jarmarki wileńskie – tradycja zobowiązuje – mgr red. Alina Kietrys (UG)
- sesja posterowo-multimedialna, wystawa „Pomorskie spotkania z Kulturami Wschodu”
Warsztaty wyplatania japońskich sandałów waraji
Koło Naukowe Antropologów "Arcana" zaprasza na trzecie już spotkanie z cyklu japońskich warsztatów, które odbędzie się 29 maja o godz. 17:15 w sali 89B. Tym razem będziemy mieli okazję sprawdzić się w wyplataniu sandałów waraji.
Waraji jest to tradycyjne japońskie obuwie niegdyś powszechnie noszone zarówno przez zwykłych ludzi, jak i samurajów czy piechotę, a dzisiaj głównie kojarzone z buddyjskimi mnichami. Każda z tych grup społecznych wiązała waraji inaczej. Zapraszamy na wspólne wyplatanie japońskich sandałów!
Obowiązkowy wykład z ochrony własności intelektualnej
Wykład z ochrony własności intelektualnej jest obowiązkowy dla studentów etnologii:
- I roku licencjatu - 14 maja 2018 r. o godz. 15:00
- I roku magisterskich - 25 maja 2018 r. o godz. 16:45 - wykład został odwołany! Termin odrobienia będzie podany w przyszłym roku akademickim.
Wykłady odbędą się na Wydziale Historycznym (ul. Wita Stwosza 55) w sali 1.45.
Uprzejmie informujemy, że w przypadku nie pojawienia się na wykładzie może być problem z zaliczeniem roku akademickiego. W razie problemów prosimy kontaktować się z wydziałowym koordynatorem Modułu Kształcenia, panią Lidią Muszyńską.
Warsztaty japońskich ozdób do włosów hana kanzashi
KNA Arcana zaprasza na warsztaty wykonywania tradycyjnych japońskich ozdób do włosów!
Hana kanzashi to tradycyjne japońskie ozdoby fryzur, początkowo występujące w formie dekoracyjnych szpil, wsuwanych we włosy. Dawniej materiał, z którego je wykonywano wskazywał na status społeczny osoby noszącej ozdobę. Złoto i srebro zarezerwowane było dla arystokracji, reszta społeczeństwa mogła pozwolić sobie na szpile bambusowe, mosiężne lub wykonane z innych materiałów. Hana kanzashi oznacza konkretny rodzaj ozdoby – udekorowanej wykonanymi z jedwabiu kwiatami (hana).
Rodzaj kwiatów występujących w hana kanzashi wyznaczały zmieniające się pory roku. W marcu dominowały kwiaty brzoskwini (momo) i kamelii (tsubaki). Jednymi z najrzadszych hana kanzashi z kwiatami brzoskwini są te, wykonane z okazji święta dziewczynek dla lalek hina. Podczas warsztatów nawiążemy do japońskiej tradycji noszenia kwiatowych ozdób z materiału, tworząc piękne spinki i opaski udekorowane własnoręcznie wykonanymi kwiatami.
Warsztaty odbędą się 25 kwietnia o godz. 17:15 w sali 89B. Serdecznie zapraszamy!
Rekrutacja do wymiany studenckiej MOST
Do 15 maja 2018 r. trwa rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki 2018/2019 do programu wymiany międzyuczelnianej MOST. Więcej szczegółów.
Ruszyła IV edycja Konkursu Antropologicznego
Do 15 maja 2018 roku trwa II etap Konkursu Antropologicznego skierowanego do uczniów pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. Więcej o konkursie.
Promocja nowej książki dr Milewskiej
Serdecznie zapraszamy na promocję książki Latawiec z betonu dr Moniki Milewskiej, pracownika naszego Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej!
Prowadzenie: Włodzimierz Raszkiewicz
Pokaz slajdów „Falowiec w obiektywie”: Wojciech Milewski
Wydarzenie uświetni występ zespołu „Źdźbło”.
Więcej informacji o wydarzeniu i samej książce na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Wydarzenie odbędzie się dnia 17 kwietnia o godz. 18:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (w budynku Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, który znajduje się tuż przed naszym Instytutem).
Wykład prof. Michała Buchowskiego
W najbliższy wtorek, 17 kwietnia o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności, odbędzie się interesujący wykład prof. Michała Buchowskiego, znanego polskiego antropologa, dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. problematykę magii, migracji czy heterogeniczności kulturowej.
Podczas wykładu prof. Buchowski przybliży nam postsocjalizm z perspektywy antropologii społecznej, będzie m.in. o polityce, kulturowej tożsamości i kreowaniu "Innych". Serdecznie zapraszamy!
Warsztaty origami
KNA Arcana zaprasza na drugą edycję warsztatów origami, która odbędzie się 11 kwietnia 2018 roku o godz. 17:15 w sali 89B. Zachęcamy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów japońskiej sztuki składania papieru!
Sekcja artystyczna Etnologii
KNA Arcana i SKNE zapraszają na pierwsze oficjalne spotkanie Sekcji Artystycznej Etnologii. Tańczysz? Śpiewasz? Grasz na instrumencie? A może chcesz zacząć?
Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie 28 lutego o godz. 17:15 w sali 89B!
Warsztaty origami
KNA Arcana zaprasza na organizowane przez siebie warsztaty origami już 13 października o godz. 17:00 w sali 89B. Etnologia gdańska poleca!
Pod znakiem Cyrkla i Węgielnicy - 2-19 grudnia
Zapraszamy na skromną, ale bardzo cenną wystawę prezentującą unikalne rytualne regalia masońskie, nigdy wcześniej nie zebrane w jednym miejscu. Zbiory prezentowane są w holu Wydziału Historycznego, tuż obok portierni.
Wystawie towarzyszy prelekcja prof. Wojciecha Mościbrodzkiego pt. Historia i współczesność lóż masońskich w Gdańsku, która odbędzie się 9 grudnia o godz. 17:00 na Wydziale Historycznym. Podczas prelekcji poznamy filozofię i historię sekretnego stowarzyszenia wolnomularzy. Dowiemy się także, jakie loże istniały w Gdańsku kiedyś i czym zajmują się współcześni trójmiejscy masoni. Zapraszamy do poznania tajemniczego świata masonów!
Wystawa w Gdańsku odbywa się dzięki uprzejmości władz Wydziału Historycznego oraz Kół Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego (Koła Naukowego Religioznawców, Koła Naukowego Historyków, Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Historycznego UG). Eksponaty prezentowane na ekspozycji pochodzą z lóż wolnomularskich: Gwiazda Morza (http://loza-gwiazdamorza.pl), Loża Kultura (http://lozakultura.pl), Eugenia pod Ukoronowanym Lwem, a także ze zbiorów prywatnych.
12 grudnia - zajęcia dr Splisgarta
Dnia 12 grudnia dr Jacek Splisgart odwołuje wszystkie swoje zajęcia i konsultacje z powodu choroby.
Menażki 2017 - 15-17 grudnia
Szczegóły na stronie wydarzenia: ack.ug.edu.pl/menazki2017
Jesteś podróżnikiem, posiadasz masę ciekawych opowieści i chciałbyś się nimi podzielić – a przy okazji zgarnąć fajne nagrody? Jeśli tak, to Studenckie Spotkania Podróżnicze „Menażki 2017” są właśnie dla Ciebie!
Menażki to wydarzenie skierowane do studentów z całego kraju, którzy pasjonują się małymi i dużymi podróżami. Mile widziane są również osoby, które chcą poznać nowych ludzi, znaleźć inspirację... albo pretekst do wyruszenia w podróż marzeń. Każdy ze zgłoszonych uczestników opowie nam o swoich tegorocznych wyprawach, przeżyciach. Uczestnicy udzielą nam również wskazówek jak w łatwy i niedrogi sposób zwiedzić trochę świata.
Studenckie Spotkania Podróżnicze Menażki odbywają się od 2011 r. na terenie Kampusu UG. W trakcie pięciu ostatnich edycji przez Menażki przewinęło się ponad stu podróżników i podróżniczek, a wiele z nich z pewnością kontynuuje swoje pasje do dzisiaj.
Szósta edycja Menażek odbędzie się w dniach 15-17 grudnia 2017. Pierwszy dzień to oficjalne rozpoczęcie Menażek, które otworzy pokaz filmu, a także spotkanie z zaproszonymi podróżnikami. W pozostałe dwa dni zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć prezentacje uczestników, które przeniosą nas do innego miasta, kraju a może nawet kontynentu?
Wciąż trwają zgłoszenia - Wyślij swoje zgłoszenie do 30 listopada 2017 r. i podziel się swoimi przeżyciami na Menażkach 2017. Do zdobycia statuetka MENAŻKI 2017 oraz atrakcyjne nagrody finansowe.
Baby, wiedźmy, czarownice i nie tylko.
Kobieta w języku i kulturze Kaszub i Pomorza (cykl wykładów otwartych)
Instytutowe Andrzejki
Zapraszamy wszystkich studentów, wykładowców oraz absolwentów na spotkanie integracyjne utrzymane w duchu andrzejkowym, które odbędzie się 29 listopada o godz. 17:00 w sali 30.
Organizatorzy zachęcają do zmiany wyglądu na ten czas - zalecany jest zwłaszcza strój demona (inspirowany polską demonologią ludową) lub wróżki andrzejkowej.
I rok MSU - zajęcia 28.11
UWAGA 1 rok studiów magisterskich! W związku z zebraniem Zakładu, zajęcia z Antropologii społecznej odbędą się we wtorek (28 listopada) wyjątkowo o godz. 10:45-12:15 w sali 80.
Program Wymiany Studentów MOST
Ruszył nowy nabór na wymianę studentów i doktorantów MOST. Rekrutacja potrwa do 30 listopada. Szczegóły w zakładce możliwości wyjazdu.
II Nordic Focus Festival 2017
Festiwal Kultury Nordyckiej Uniwersytetu Gdańskiego
23 - 25 listopada 2017 r.
Miejsce:
Kampus UG
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia (na wybrane obowiązują zapisy).
W planie m.in. warsztaty językowe (język duński i norweski), atrakcje dla dzieci (wioska Wikingów) oraz konferencja naukowa. Gośćmi festiwalu bedą liczni pisarze i podróżnicy, tacy jak: autorka Szwecjobloga Natalia Kołaczek (I cóż, że o Szwecji), Piotr Mikołajczak współautor bloga IceStory (Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii), a także Globfoterka Emilia Długa (Laponia – tam, gdzie zorza polarna tańczy na dobranoc).
Od 23 listopada przez trzy dni nie wyjeżdżając z kraju, będziemy mogli poczuć orzeźwiający powiew skandynawskiej kultury i zagłębić się w filozofię życia osób zamieszkujących kraje nordyckie. Podczas festiwalu NFF porozmawiamy o wizerunku społeczności nordyckiej przedstawianej w literaturze, filmach i serialach. Przyjrzymy się kulturze i życiu w krajach północnych, a także zastanowimy się, jak ta rzeczywistość wpływa na mieszkańców pozostałej części Europy i świata. Serdecznie zapraszamy!
Strona: http://www.nff.ug.edu.pl/ // Program wydarzenia: http://www.nff.ug.edu.pl/program/
Nagroda w dziedzinie literatury dla dr Moniki Milewskiej
Tegoroczną Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie literatury otrzymała dr Monika Milewska - pracownik naszego Zakładu Etnologii oraz adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda przyznana została za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem teatru radiowego i lalkowego. Serdecznie gratulujemy!
Ważne zmiany w planie zajęć
UWAGA! Od poniedziałku 23 października wchodzą w życie nowe plany zajęć!
Odwołane zajęcia prof. Bębna - 12.10.2017
Prof. dr hab. Wojciech Bęben odwołuje wszystkie swoje zajęcia w czwartek 12 października.
Zmiana w planie zajęć - 10.10.2017
UWAGA! Wyjątkowo we wtorek 10 października obowiązuje zmieniony plan zajęć! Szczegóły na stronie wydarzeń.
Plany zajęć na nowy semestr
Dostępne są w zakładce plany zajęć. Uwaga! Nastąpiły drobne zmiany w planie dla I, II i III roku licencjatu.
Spotkanie rekrutacyjne Koła Naukowego Antropologów "Arcana"
Serdecznie zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne Koła Naukowego Antropologów "Arcana", które odbędzie się 24 października (wtorek) o godz. 17:00 w sali 80 (Instytut Archeologii i Etnologii).
Arcana jest kołem o charakterze międzywydziałowym, dlatego każdy zainteresowany student Uniwersytetu Gdańskiego może zostać naszym członkiem lub z nami współpracować.
Nasza działalność skupia się na przybliżaniu różnych kultur i popularyzacji etnologii. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele inicjatyw związanych z Japonią, na przykład w tym roku zorganizowaliśmy II Dzień Japoński z Etnologią. Posiadamy też magazyn Etno Horyzonty: http://etnologia.ug.edu.pl/etnohoryzonty, do którego każdy chętny może pisać teksty. Pierwszy numer dotyczył zwyczajów związanych z nadejściem wiosny, a drugi obchodów świąt zmarłych oraz praktyk pogrzebowych na świecie, a w przygotowaniu jest numer o ludach plemiennych. Nasz największy do tej pory projekt to wyjazd badawczy na Podlasie dla studentów etnologii (studiów licencjackich i magisterskich). Organizowaliśmy również liczne wykłady gościnne, głównie związane z kulturami Azji, takie jak: Mniejszości etniczne południowych Chin na przykładzie ludu Sui - związki z chińskim językiem i kulturą, Geneza bajki chińskiej czy Przemiany w XX-wiecznym teatrze japońskim.
Prócz kontynuowania wspomnianych inicjatw chcemy zrealizować jeszcze wiele różnych projektów i mamy nadzieję że się do nich przyłączycie. Jesteśmy też otwarci na nowe pomysły, które chętnie wspólnie zrealizujemy. A może masz jeszcze inny powód, by się z nami spotkać? W takim razie także zapraszamy!
Pilne zmiany w planie zajęć (wtorek, 10 października 2017)
Wyjątkowo we wtorek 10 października obowiązują następujące zmiany w planie zajęć:
1 rok licencjackich:
12:00 - 13:30 Metody badan terenowych (ćwiczenia)
13:45 - 15:15 Etnografia Polski
16:00 - 17:30 Wstęp do etnologii
1 rok magisterskich:
Antropologia społeczna 10:30-12:00, sala 80.
Uroczysta inauguracja i początek zajęć
Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 2 października, zaś 3 października zapraszamy na Inaugurację Roku Akademickiego o godz. 10.00 (Wydział Historyczny, ul. Wita Stwosza 55).
W tym dniu (03.10.2017) w godz. 9.30 - 13.00 Dziekan ogłosił godziny dziekańskie - wolne od zajęć dydaktycznych.
Rekrutacja dodatkowa - studia magisterskie
Rekrutacja na studia II stopnia została przedłużona do dnia 2 października. Szczegóły na stronie Wydziału.
Wymiana studencka MIRAI - wyjazd do Japonii
Rozpoczął się tegoroczny nabór na wymianę studencką MIRAI. Na zgłoszenia czekamy do 4 października. Szczegóły w zakładce możliwości wyjazdu.
Wrześniowe konsultacje prof. Bębna
Uprzejmie informujemy, że prof. Wojciech Bęben będzie miał dyżur 4 września w godz. 9:00-13:00 oraz 18 września w godz. 10:00-12:00.
Rekrutacja na Etnologię - 2017/2018
Już trwa rekrutacja na nasz kierunek - Etnologię i Antropologię Kulturową. Zapisy skończą się 10 lipca 2017 (studia licencjackie) i 18 września (studia magisterskie). Więcej informacji w zakładce Informacje dla kandydatów.
Biblioteka Antropologiczna - okres wakacji
Biblioteka Antropologiczna będzie nieczynna podczas przerwy wakacyjnej, ale można w razie potrzeby umówić się indywidualnie (kontakt w zakładce Biblioteki). Zachęcamy do śledzenia strony na facebooku.
Dzień Japoński z Etnologią Gdańską - 1 czerwca 2017
Koło Naukowe Antropologów "Arcana", Etnologia Gdańska, Wydział Historyczny UG oraz Biblioteka Manhattan zapraszają na drugą edycję Dnia Japońskiego z Etnologią.
W tym roku w ramach wydarzenia odbędą się:
- godz. 16:00 - 18:00 warsztaty japońskie Dzień Dziecka po japońsku (planowane atrakcje: origami, malowanie masek, japońskie gry i zabawy m.in. zawody w papierowe sumo, gomoku, Kagome kagome i wiele innych)
- godz. 18:00 prelekcja dr Małgorzaty Sobczyk Rok obrzędowy na japońskiej wsi
Gość tegorocznego wydarzenia, dr Małgorzata Sobczyk jest japonistką związaną z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentką m.in. Uniwersytetu Osakijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują: historię religii w Japonii (w szczególności katolicyzmu), literaturę antykatolicką w Japonii, wczesną wiedzę Europejczyków o Japonii, japońskie wierzenia ludowe. Jej wystąpienie w Bibliotece będzie dotyczyć obrzędowości rolniczej w oparciu o jej własną obserwację przeprowadzoną na japońskiej wsi.
Jakie zabiegi na planie obrzędowym podejmują dzisiejsi Japończycy by zapewnić sobie obfite zbiory ryżu? W jaki sposób zaklinają opady deszczu, czy ochronią plantację przed szkodnikami? Prezentacja zostanie poświęcona obszarowi obrzędowości dorocznej wyrosłemu w kulturze rolniczej, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja wciąż mocno opiera się naporowi cywilizacyjnemu.
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz), 1 czerwca, godz. 16:00-19:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Wykłady gościnne na etnologii - 17 i 18 maja
Studenckie Koło Naukowe Etnologów i Koło Naukowe Antropologów "Arcana" organizuje w maju cykl spotkań z cyklu Ścieżki Antropologii. Tym razem wykłady gościnne będą dotyczyć kultur Azji. Wstęp wolny!
Wykłady odbędą się 17 i 18 maja (środa i czwartek) - start o godz. 12:00, sala nr 29 w naszym Instytucie. Serdecznie zapraszamy!
KOT / PIES / CZŁOWIEK - konferencja i wystawa towarzysząca
Jest już dostępny plan konferencji (plik .pdf).
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Instytut Archeologii i Etnologi w Poznaniu oraz Zakład Etnologii w Gadńsku mają zaszczyt zaprosić państwa na konferencję naukową pod tytułem Kot / Pies / Człowiek. O komunikacji międzygatunkowej oraz kulturowych tego konsekwencjach, która odbędzie się 27 kwietnia 2017 oraz na wystawę towarzyszącą pt. O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka, którą można już zobaczyć i która potrwa do 2 maja 2017. Oba wydarzenia odbędą się w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Celem konferencji jest prześledzenie udziału psa i kota, zwierząt od dawna pozostających z nami w bliskim kontakcie, w życiu społecznym i kulturowym człowieka. Więcej informacji o wydarzeniu można odnaleźć w zakładce o konferencjach. Udział jest bezpłatny.
Formularz zgłoszeniowy należy nadesłać na adres etnograf@mng.gda.pl do 2 kwietnia 2017 r.
Osoby zainteresowane uczestnictwem jako słuchacze także prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Serdecznie zapraszamy!
Program wymiany studentów ERASMUS+
W dniu 8 marca 2017 o godz. 12:45 w pokoju 103 w Instytucie Archeologii i Etnologii odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna w ramach rekrutacji studentów do programu ERASMUS+. Więcej szczegółów tutaj.
Nowe plany zajęć
Plany na semestr letni 2016/2017 można znaleźć w następującej zakładce: plany zajęć.
Uwaga! Prosimy o sprawdzenie planów dnia 12.02, gdyż mogą jeszcze nastąpić pewne zmiany. Zachęcamy także do sprawdzania na bieżąco tablicy informacyjnej przy sekretariacie.
Spotkanie świąteczno-noworoczne
Dnia 15.12.2016 r. mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie świąteczno – noworoczne, które rozpocznie się o godzinie 14 w sali 84. Na zebranych czekać będą przygotowane atrakcje oraz świąteczny poczęstunek przy wspólnym stole. Serdecznie zapraszamy!
Ważne informacje dla studentów I roku etnologii
Dnia 3 października o godz. 12:00 w sali 30 odbędzie się inauguracja instytutowa dla studentów I roku etnologii. Zachęcamy do przyjścia, gdyż podczas spotkania będą podawane istotne informacje!
- Oficjalna uroczystość inauguracji roku akademickiego 2016/2017 dla wszystkich studentów Wydziału Historycznego odbędzie się 30 września o godz. 10.00 w auli 1.43 (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk).
- W dniu 3 października (poniedziałek) nie ma zajęć od 8:00 do 15:00, gdyż zostały ogłoszone wtedy godziny dziekańskie. Tego dnia zamiast zajęć o godz. 12:00 odbywa się Instytutowa Inauguracja dla studentów pierwszego roku. Po godzinie 15.00 zajęcia odbywają się zgodnie z planem.
- Wydawanie legitymacji studenckich dla studentów I roku studiów stacjonarnych I i II stopnia dla wszystkich kierunków po zakończeniu uroczystości inauguracji roku akademickiego – dziekanat, pok. 2.57 (ul. W. Stwosza 55, Gdańsk Przymorze).
UWAGA! Warunkiem wydania legitymacji jest dostarczenie do dziekanatu podpisanej przez studenta umowy (w dwóch egzemplarzach) o warunkach odpłatności za usługi edukacyjne świadczone przez Uniwersytet Gdański dla studentów studiów stacjonarnych. Umowę należy wydrukować z Portalu Studenta: https://ps.ug.edu.pl.
Student I roku zobowiązany jest odbyć następujące kursy w wyznaczonych terminach:
1. Szkolenie biblioteczne (online) - jest obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zaliczenie testu (znajdującego się na końcu szkolenia) będzie aktywowało konto czytelnika. Studenci I roku studiów UG zapisywani są automatycznie. Elektroniczna legitymacja studencka jest jednocześnie kartą biblioteczną.
2. Szkolenie BHP - obowiązkowe szkolenie odbywa się online i kończy się testem zaliczeniowym – zaświadczenie o ukończeniu kursu należy wydrukować i dostarczyć do dziekanatu do dnia 28.10.2016 r.
3. Wykład z Ochrony własności intelektualnej jest obowiązkowy dla wszystkich studentów I roku Wydziału Historycznego i odbędzie się w jednym terminie, o którym poinformujemy w trakcie roku akademickiego.
Zachęcamy do śledzenia wydziałowej strony internetowej: www.historia.ug.edu.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat godzin otwarcia i komunikatów Dziekanatu, np:
3 października dziekanat jest czynny dla studentów w następujacych godzinach: 8.00-10.30 i 13.00-15.00.
Zapisy na zajęcia (w-f, lektoraty) odbywają się na Portalu Studenta: https://ps.ug.edu.pl. Tam też można znaleźć m.in. indeks elektroniczny.
Przypominamy też, że zajęcia na etnologii odbywają się w Instytucie Archeologii i Etnologii na ul. Bielańskiej 5 (Gdańsk Główny). Witamy wszystkich nowych studentów!
Wyjazd studentów na badania terenowe - Żuławy i Powiśle
Studenci Etnologii Gdańskiej wezmą udział w projekcie badawczym: Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu.
Więcej o projekcie (plik .doc)
W dniach 7 - 14 października dwie grupy studentów będą stacjonować w Nowym Dworze Gdańskim na Żuławach i w Dzierzgoniu na Powiślu.
Grupę żuławską będzie koordynować dr Katarzyna Linda z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast grupę powiślańską mgr Aleksandra Paprot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W tym czasie młodzi adepci etnologii będą poznawać kulturę i tradycje społeczności ukraińskiej, będą obserwować życie parafii, szukać kontaktów do osób, które mogłyby im opowiedzieć o tradycjach dorocznych, rodzinnych, kulinariach i rękodziele ukraińskim w regionie Żuław i Powiśla.
Projekt organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem "Kochamy Żuławy".
Gorąco zachęcamy także do śledzenia bloga projektu: wielokulturowepomorze.wordpress.com!