Architektura drewniana na Kociewiu

 


 

Studenci Etnologii Gdańskiej badają dziedzictwo kultury materialnej Pomorza

 

 

 

 

 

W dniach 6-15 maja 2013 r. odbył się wyjazd studentów wraz z prof. Anną Kwaśniewską do gminy Osiek. Celem wyjazdu było poznanie dawnej i współczesnej kultury regionalnej Kociewia, a zwłaszcza drewnianego budownictwa, którego w południowej części regionu zachowało się sporo. Naszym miejscem zakwaterowania była miejscowość Wycinki (widoczna poniżej).

 

 

Miejscowość Wycinki.

 

 

Wycinki to mała miejscowość na skraju Kociewia i Borów Tucholskich, leżąca nad tzw. Kociewskim Morzem (jeziorem Kałębie o pow 458 ha). Z jeziorem tym związanych jest wiele podań i legend np. o zatopionym skarbie Napoleona. Ponadto jest ono położone na trasie pomorskiego szlaku bursztynowego, stąd na jednej z wysp można znaleźć ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego. Region ten słynie z walorów przyrodniczo-krajobrazowych, czystych jezior i różnorodonych pod względem gatunkowym lasów. W Wycinkach znajduje się także Muzeum Kociewskie.

 

 

Muzeum Kociewskie, galeria sztuki ludowej i świetlica wiejska w Wycinkach.

 

 

 

Charakterystyczna dla tego rejonu drewniana chata podcieniowa.

 

 

Podczas wyjazdu studenci sporządzili spisy drewnianych budynków w poszczególnych miejscowościach - na potrzeby Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Uczestniczyli także w przygotowaniu dokumentacji rozbiórkowej (pomiary i zdjęcia) budynku w miejscowości Osiek przenoszonego do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

Dom w Osieku zinwentaryzowany przy udziale naszych studentów.

 

 

Budynek ten, będący wręcz pokazowym przykładem pięknej drewnianej architektury Pomorza, stoi obecnie w Muzeum. Poznaliśmy także niektórych miejscowych twórców, m.in. panią Stefanię Wielińską (sołtysa Wycinek, aktywną hafciarkę), która wywarła niezrównany wpływ na rozsławienie swojej wsi i tradycyjnej kultury ludowej.

 

 

Pani Stefania Wielińska w otoczeniu studentów Etnologii Gdańskiej.

 
 
 
 
 

 

Wyjazd badawczy studentów do gminy Osiek / 6-15 maja 2013 r. / prof. Anna Kwaśniewska