Kaszubskie spotkania z tradycją
19-21 IX 2014
„Kaszubskie spotkania z tradycją” to oferta artystycznego spotkania z kaszubską kulturą tradycyjną skierowaną do młodzieży i dorosłych z Gminy Kolbudy oraz wszystkich innych zainteresowanych. Naszym celem jest przybliżenie kultury kaszubskiej od strony merytorycznej w postaci wykładów specjalisty w zakresie języka kaszubskiego, historii oraz kultury Kaszub oraz przez zaangażowanie do czynnego eksplorowania tej jakże odmiennej kultury poprzez aktywny udział w warsztatach śpiewaczych. Ważnym etapem projektu jest też zabawa taneczna z muzyką na żywo w wykonaniu kaszubskich muzykantów, a jednym z jej celów jest podtrzymanie zanikającej kaszubskiej tradycji muzycznej. Tradycja jest ciągłym procesem, nieprzerwanym i żywym. Gorąco zachęcamy do czynnego jej tworzenia!
W programie:
OTWARTE WYKŁADY z zakresu języka kaszubskiego, historii oraz kultury Kaszub poprowadzi specjalista - Karol Rhode - współzałożyciel stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota, członek Rady Języka Kaszubskiego i nauczyciel.
Charyzmatyczny specjalista w zakresie kultury Kaszub poszerzy Państwa horyzonty ogólnej wiedzy o Kaszubach, pozwoli zapoznać się z historycznym kontekstem procesów, które zaszły na Kaszubach, skonfrontuje je ze stereotypami, przedstawi niewątpliwe atuty regionu (język, tradycje, folklor, spuściznę, przyrodę), opowie o zwyczajach jego mieszkańców i ich specyfice, dzieląc się swoją wiedzą w bardzo interesujący i aktywny sposób.
https://pl-pl.facebook.com/Kaszebi
20 IX 2014 (sobota), godz. 16.30-18.00
21 IX 2014 (niedziela), godz. 17.00-18.30
Karol Rhode – mieszka w Wejherowie. W latach 2006-2014 był członkiem Rady Języka Kaszubskiego. Od września 2010 roku do marca 2011 roku był pierwszym nauczycielem języka kaszubskiego w Kanadzie. Obecnie uczy kaszubskiego w wejherowskich szkołach i jest współzałożycielem oraz sekretarzem Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas studiów działał w Klubie Studenckim „Pomorania” zrzeszającym kaszubskich studentów z trójmiejskich uczelni. W międzyczasie pracował w Radiu Kaszëbë jako tłumacz języka kaszubskiego.
WARSZTATY ŚPIEWU
Warsztaty kaszubskiego i polskiego śpiewu tradycyjnego dla młodzieży i dorosłych poprowadzą instruktorki - animatorki wydarzeń muzycznych i tanecznych: Joanna Gostkowska-Białek i Beata Szalkowska.
Skomplikowana historia regionu spowodowała, że Kaszuby zdecydowanie różnią się stylistycznie i wykonawczo w porównaniu do innych regionów Polski. Zachęcamy do czynnego eksplorowania kultury Kaszub poprzez śpiew, który dla niektórych z Państwa może okazać się pretekstem, próbą sięgnięcia do swoich korzeni, swoistą „kapsułą czasu” lub po prostu niezobowiązującą muzyczną przygodą. Warsztaty te pozwolą poszerzyć wiedzę oraz umiejętności warsztatowe w zakresie kaszubskiego i polskiego śpiewu tradycyjnego (metodą przekazu ustnego, niegdyś kultywowaną przez pokolenia) oraz przyjrzeć się jej cennemu zróżnicowaniu repertuarowemu. Program obejmie: pracę nad kształceniem umiejętności muzycznych i tanecznych / zwiększeniem świadomości ciała, prawidłowym oddechem, artykulacją, intonacją, ćw. umiejętności rytmicznych / naukę wyselekcjonowanego i zróżnicowanego tematycznie oraz stylistycznie repertuaru tradycyjnych pieśni polskich i kaszubskich / zapoznanie się ze stylem wykonawczym Kaszub i porównaniem do innych regionów kraju na konkretnych przykładach z archiwalnych nagrań / rozmowy dydaktyczne.
19 IX 2014 (piątek), godz. 17.30-20.00
20 IX 2014 (sobota), godz. 11.00-14.00 /przerwa/ 15.00-16.30
Instruktorki Joanna Gostkowska-Białek oraz Beata Szalkowska - animatorki wydarzeń muzycznych i tanecznych, w tym potańcówek, audycji muzycznych, warsztatów oraz współtwórczynie projektów artystycznych t.j. „Mikołajkowe Spotkania z Tradycją w Kolbudach”, „Polskie pieśni w trójmiejskich galeriach”; uczestniczki wielu warsztatów głosowych tradycyjnej pieśni polskiej, bułgarskiej, ukraińskiej na Sopockiej Scenie Off de BICZ w prowadzeniu takich śpiewaków jak: Ewa Grochowska, Elina Toneva, Weronika Grozdew-Kołacińska, Agata Harz, Natalia Serbina, Ania Broda, Adam Strug, Marcin Lićwinko, Jacek Ozimek oraz w bezpośrednim przekazie od wiejskich mistrzów podczas wyjazdów terenowych; uczestniczki ogólnopolskich wydarzeń z związanych z kulturą tradycyjną (Tabory Domu Tańca, Kupriogranie, Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewach z Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej, inne festiwale i konkursy w kraju i zagranicą, itd.); członkinie Stowarzyszenia Trójwiejska.
POKAZ FILMU autorstwa artystki z Kolbud – Kamili Chomicz
Zapraszamy do wspólnego oglądania filmu uwieczniającego życie, wspaniały kunszt instrumentalny, warsztat muzyczny i wspomnienia ostatnich wiejskich muzykantów kaszubskich. Mamy nadzieję, że film ten będzie promował kulturę kaszubską, w formie, która dla naszych dziadków była stanem naturalnym i spontanicznym, a dla nowej fali miłośników folkloru stanowi obecnie istotne źródło wiedzy jak i twórczych inspiracji. Bohaterami filmu są muzycy Kapeli (Władysław Jankowski, Eugeniusz Raulin, Andrzej Borak), która zagra dla Państwa na żywo podczas wieczornej zabawy tanecznej!
21 IX 2014 (niedziela), godz. 18.30
Władysław Jankowski – ur. 1935 r. w Szemudzie w pow. wejherowskim na Kaszubach. Mieszka w Chwaszczynie w pow. kartuskim. Od najmłodszych lat muzykował, a dziś jest jednym z ostatnich kaszubskich ludowych muzykantów. Gra głównie na diatonicznej harmonii guzikowej, ale również na akordeonie i harmonijce ustnej. Życie muzykanta rozpoczął od razu po II wojnie światowej i zaczął grać w kapeli weselnej ze swoim starszym bratem, przy akompaniamencie takich instrumentów jak m.in. skrzypce, klarnet, bęben. Niedługo później do brzemienia kapeli dołączyły kolejne instrumenty dęte – klarnet, saksofon, trąbka. Kapela Jankowskiego była rozchwytywana nie tylko o okolicznych miejscowościach. Władysław Jankowski grywał na weselach i zabawach tanecznych na całych Kaszubach, a także poza ich obrębem, np. w okolicach Elbląga, a nawet Torunia. Był członkiem kilku orkiestr dętych – m.in. tramwajarskiej orkiestry dętej "Oliwa" w Gdańsku.
Eugeniusz Raulin – ur. 1954 r. w Kamieniu koło Szemuda (pow. wejherowski), w którym mieszka do dziś. Wywodzi się z muzykującej rodziny i grał od 15 roku życia na weselach i zabawach tanecznych z kapelą swojego starszego brata. Gra głównie na saksofonie, a także na klarnecie. Prowadził też kilka lokalnych orkiestr dętych. Z Władysławem Jankowskim gra wspólnie ponad 30 lat, a w ich repertuarze znajdują się tradycyjne kaszubskie melodie weselne.
Andrzej Borak – ur. 1950 r. w Czeczewie (pow. wejherowski). Gra na akordeonie melodie, których nauczył się od ojca – Eryka Boraka (ur. 1924 r.) skrzypka tradycyjnego z Kaszub.
Kamila Chomicz - jest artystką mieszkającą w Kolbudach. Studiowała biologię na UG i reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Realizuje filmy, video, które sama nakręca i montuje, fotografuje. Inspiruje ją świat natury, jego sprzeczna i pełna złożoności struktura. Artystkę zastanawia obecność tradycji i korzeni w kulturze współczesnej. Współpracuje z międzynarodową platformą Kulturalną River//Cities, z Nadbałtyckim Centrum Kultury z Gdańska i Casa Se Estritor z Meksyku.
POTAŃCÓWKA z animacją tańców!
ZABAWA TANECZNA z muzyką na żywo autentycznych muzykantów kaszubskich, nauka podstawowych kroków tanecznych polskich tańców tradycyjnych oraz najpopularniejszych tańców kaszubskich!
Potańcówka ma na celu promowanie muzycznej działalności ostatnich wiejskich muzykantów tego regionu, będącymi już dziś w sędziwym wieku. Są to ostatnie szanse na poznanie muzycznego dorobku i autentycznego wizerunku muzyki, która przez pokolenia towarzyszyła codziennemu życiu Kaszubów. Dzięki temu słuchacze będą mieli sposobność, by choć w pewnym stopniu przybliżyć sobie styl życia i kulturę swoich przodków. Zaproszona na tę okazję kapela to ostatni kaszubscy wiejscy muzykanci w składzie:
Władysław Jankowski – harmonia diatoniczna
Eugeniusz Raulin – saksofon i klarnet
Andrzej Borak – akordeon
Muzykanci ci uświetniali zabawy i wesela w latach 50., 60. i 70. W ich repertuarze znajdują się rheinlandry, polki, walczyki, marsze inne tradycyjne melodie w niestylizowanej formie. Ich udział w tym wydarzeniu jest swoistym ewenementem na skalę regionu, a w stosunku do obecnie prezentowanych scenicznych form folkloru kaszubskiego tworzy szansę na uczestnictwo w autentycznym historycznym ocaleniu od zapomnienia tego ginącego już na mapie kraju muzycznego zjawiska.
21 IX 2014 (niedziela), godz. 19.00
Harmonogram:
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zapisy do 18 IX poprzez e-mail - warsztatytradycji@gmail.com / tel. 509-815-880 / 601-254-432.
Ilość uczestników w warsztatach ograniczona!
Udział w warsztatach nie wymaga wykształcenia muzycznego. Warto zabrać ze sobą wygodny strój oraz wodę do picia.
Więcej na: http://kaszebsko.com oraz http://kultura.kolbudy.pl
Serdeczno rôczimë na spiéw ë tuńce!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Urzędu Gminy Kolbudy