Wyjazd studencki do Łowicza 


 

 

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku miał miejsce wyjazd studentów i studentek etnologii do Łowicza. Opieką naukową przedsięwzięcie objęła dr Katarzyna Mirgos. Tematyka zaplanowanych badań ogniskowała się wokół dwóch kluczowych zagadnień: tradycji i rodziny, pozostających ze sobą w ścisłej relacji.

 

 

Uczestnicy wyjazdu badawczego podjęli się próby zbadania specyfiki i znaczenia miejscowego folkloru, stanowiącego przedmiot dumy i istotny składnik tożsamości lokalnej społeczności (uroczystości Bożego Ciała, język, łowicki strój, wycinanki itd.), którego zasadniczym aspektem jest międzypokoleniowy przekaz (praktyki, przedmioty, narracje).

 

 

Interesujące grupę badawczą obszary dotyczyły przede wszystkim ciągłości i zmiany kulturowych praktyk, miejsca tradycji w życiu rodzinnym czy wreszcie rodzinnych tradycji (święto i codzienność, konstruowanie tożsamości, narracje itd.).

 

        

 

Założeniem badań było nie tylko ukazanie bogactwa kulturowego regionu, ale też refleksja nad zmianami kulturowymi zachodzącymi na badanym obszarze i znaczeniem tradycji w życiu lokalnej społeczności oraz pogłębienie wiedzy studentów na temat jednego z kluczowych dla antropologii zagadnień – badań nad rodziną.