Kolej jako element dziedzictwa kulturowego regionu (na przykładzie dawnej linii 229)


 

 

Od 8 do 12 maja 2023 roku studenci II roku studiów licencjackich na kierunku etnologia – pani Julia Dunin, pani Inka Gorlik, pan Cyprian Ogierman, pan Konrad Kowalczyk oraz pan Tomasz Truszczyński wraz z dr Agnieszką Bednarek-Bohdziewicz – wyjechali w ramach warsztatów terenowych na badania w poszukiwaniu kolejowych opowieści.

 

Przedmiotem badań była sfamiliaryzowana kolej w małych miejscowościach – jej ludzki wymiar: stacyjki i ich historie, losy pracowników, a także wspomnienia z kolejowych przejazdów. Grupa odwiedziła niektóre wioski położone wzdłuż linii kolejowej 229: Łapino, Kolbudy, Niestępowo, Pręgowo i Bielkówko.

 

W Bielkówku grupę gościnnie przyjął i oprowadził po miejscowości student I roku etnologii – pan Kacper Lewandowski. Po przedwojennej i powojennej historii Starej Papierni w Łapinie opowiadał kurator i założyciel – pan Paweł Jaworski, z kolei pan Jarosław Czerwiński udostępnił zbiory Muzeum Staroci w Pręgowie. Dzięki panu Tomaszowi Piepiórze etnolożki i etnolodzy nie tylko dowiedzieli o losach tutejszej nitki kolejowej, lecz także mogli o własnych siłach przejechać się torami, podziwiając malowniczy fragment linii 229 z perspektywy drezyny.

 

 

 

 

fot. A. Bednarek-Bohdziewicz

 

fot. C. Ogierman

 

fot. C. Ogierman

 

       

fot. I. Gorlik, A. Bednarek-Bohdziewicz

 

          

 fot. A. Bednarek-Bohdziewicz

 

       

fot. I. Gorlik

 

       

fot. C. Ogierman, A. Bednarek-Bohdziewicz

 

       

fot. I. Gorlik

 

       

fot. A. Bednarek-Bohdziewicz

 

                                 

                       fot. I. Gorlik, C. Ogierman

 

 

 

Badania odbywały się w ramach przedmiotu Warsztaty terenowe oraz przy użyciu narzędzi badawczych z projektu Kaszuby i kolej. Opowieści z linii nr 229 (studium antropologiczne), którego kierowniczką jest dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz