Warsztaty japońskich ozdób do włosów (hana kanzashi)


 

 

 

 

KNA Arcana zaprasza na warsztaty wykonywania tradycyjnych japońskich ozdób do włosów!

 

 

Hana kanzashi to tradycyjne japońskie ozdoby fryzur, początkowo występujące w formie dekoracyjnych szpil, wsuwanych we włosy. Dawniej materiał, z którego je wykonywano wskazywał na status społeczny osoby noszącej ozdobę. Złoto i srebro zarezerwowane było dla arystokracji, reszta społeczeństwa mogła pozwolić sobie na szpile bambusowe, mosiężne lub wykonane z innych materiałów. Hana kanzashi oznacza konkretny rodzaj ozdoby – udekorowanej wykonanymi z jedwabiu kwiatami (hana).

 

Rodzaj kwiatów występujących w hana kanzashi wyznaczały zmieniające się pory roku. W marcu dominowały kwiaty brzoskwini (momo) i kamelii (tsubaki). Jednymi z najrzadszych hana kanzashi z kwiatami brzoskwini są te, wykonane z okazji święta dziewczynek dla lalek hina. Podczas warsztatów nawiążemy do japońskiej tradycji noszenia kwiatowych ozdób z materiału, tworząc piękne spinki i opaski udekorowane własnoręcznie wykonanymi kwiatami.

 

Warsztaty odbędą się 25 kwietnia o godz. 17:15 w sali 89B. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekrutacja do wymiany studenckiej MOST


 

Do 15 maja 2018 r. trwa rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki 2018/2019 do programu wymiany międzyuczelnianej MOST. Więcej szczegółów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruszyła IV edycja Konkursu Antropologicznego


 

Do 15 maja 2018 roku trwa II etap Konkursu Antropologicznego skierowanego do uczniów pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. Więcej o konkursie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Promocja nowej książki dr Milewskiej


 

 

 

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Latawiec z betonu dr Moniki Milewskiej, pracownika naszego Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej!

 

Prowadzenie: Włodzimierz Raszkiewicz

Pokaz slajdów „Falowiec w obiektywie”: Wojciech Milewski

Wydarzenie uświetni występ zespołu „Źdźbło”.

 

 

Więcej informacji o wydarzeniu i samej książce na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

 

 

Wydarzenie odbędzie się dnia 17 kwietnia o godz. 18:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (w budynku Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, który znajduje się tuż przed naszym Instytutem).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykład prof. Michała Buchowskiego


 

 

 

 

W najbliższy wtorek, 17 kwietnia o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności, odbędzie się interesujący wykład prof. Michała Buchowskiego, znanego polskiego antropologa, dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. problematykę magii, migracji czy heterogeniczności kulturowej.

 

Podczas wykładu prof. Buchowski przybliży nam postsocjalizm z perspektywy antropologii społecznej, będzie m.in. o polityce, kulturowej tożsamości i kreowaniu "Innych". Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty origami


 

 

 

 

KNA Arcana zaprasza na drugą edycję warsztatów origami, która odbędzie się 11 kwietnia 2018 roku o godz. 17:15 w sali 89B. Zachęcamy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów japońskiej sztuki składania papieru!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sekcja artystyczna Etnologii


 

 

KNA Arcana i SKNE zapraszają na pierwsze oficjalne spotkanie Sekcji Artystycznej Etnologii. Tańczysz? Śpiewasz? Grasz na instrumencie? A może chcesz zacząć?

 

 

 

 

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie 28 lutego o godz. 17:15 w sali 89B!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty origami


 

 

KNA Arcana zaprasza na organizowane przez siebie warsztaty origami już 13 października o godz. 17:00 w sali 89B. Etnologia gdańska poleca!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod znakiem Cyrkla i Węgielnicy - 2-19 grudnia


 

 

 

 

Zapraszamy na skromną, ale bardzo cenną wystawę prezentującą unikalne rytualne regalia masońskie, nigdy wcześniej nie zebrane w jednym miejscu. Zbiory prezentowane są w holu Wydziału Historycznego, tuż obok portierni.

 

Wystawie towarzyszy prelekcja prof. Wojciecha Mościbrodzkiego pt. Historia i współczesność lóż masońskich w Gdańsku, która odbędzie się 9 grudnia o godz. 17:00 na Wydziale Historycznym. Podczas prelekcji poznamy filozofię i historię sekretnego stowarzyszenia wolnomularzy. Dowiemy się także, jakie loże istniały w Gdańsku kiedyś i czym zajmują się współcześni trójmiejscy masoni. Zapraszamy do poznania tajemniczego świata masonów!

 

 

Wystawa w Gdańsku odbywa się dzięki uprzejmości władz Wydziału Historycznego oraz Kół Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego (Koła Naukowego Religioznawców, Koła Naukowego Historyków, Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Historycznego UG). Eksponaty prezentowane na ekspozycji pochodzą z lóż wolnomularskich: Gwiazda Morza (http://loza-gwiazdamorza.pl), Loża Kultura (http://lozakultura.pl), Eugenia pod Ukoronowanym Lwem, a także ze zbiorów prywatnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 grudnia - zajęcia dr Splisgarta


 

Dnia 12 grudnia dr Jacek Splisgart odwołuje wszystkie swoje zajęcia i konsultacje z powodu choroby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menażki 2017 - 15-17 grudnia


 

 

 

Szczegóły na stronie wydarzenia: ack.ug.edu.pl/menazki2017

 

 

 

Jesteś podróżnikiem, posiadasz masę ciekawych opowieści i chciałbyś się nimi podzielić – a przy okazji zgarnąć fajne nagrody? Jeśli tak, to Studenckie Spotkania Podróżnicze „Menażki 2017” są właśnie dla Ciebie!

 

 

Menażki to wydarzenie skierowane do studentów z całego kraju, którzy pasjonują się małymi i dużymi podróżami. Mile widziane są również osoby, które chcą poznać nowych ludzi, znaleźć inspirację... albo pretekst do wyruszenia w podróż marzeń.  Każdy ze zgłoszonych uczestników opowie nam o swoich tegorocznych wyprawach, przeżyciach. Uczestnicy udzielą nam również wskazówek jak w łatwy i niedrogi sposób zwiedzić trochę świata.

 

Studenckie Spotkania Podróżnicze Menażki odbywają się od 2011 r. na terenie Kampusu UG. W trakcie  pięciu ostatnich edycji przez Menażki przewinęło się ponad stu podróżników i podróżniczek, a wiele z nich z pewnością kontynuuje swoje pasje do dzisiaj.

 

Szósta edycja Menażek odbędzie się w dniach 15-17 grudnia 2017. Pierwszy dzień to oficjalne rozpoczęcie Menażek, które otworzy pokaz filmu, a także spotkanie z zaproszonymi podróżnikami. W pozostałe dwa dni zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć prezentacje uczestników, które przeniosą nas do innego miasta, kraju a może nawet kontynentu?

 

 

Wciąż trwają zgłoszenia - Wyślij swoje zgłoszenie do 30 listopada 2017 r. i podziel się swoimi przeżyciami na Menażkach 2017. Do zdobycia statuetka MENAŻKI 2017 oraz atrakcyjne nagrody finansowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baby, wiedźmy, czarownice i nie tylko.

 


Kobieta w języku i kulturze Kaszub i Pomorza (cykl wykładów otwartych)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytutowe Andrzejki


 

 

 

 

Zapraszamy wszystkich studentów, wykładowców oraz absolwentów na spotkanie integracyjne utrzymane w duchu andrzejkowym, które odbędzie się  29 listopada o godz. 17:00  w sali 30.

 

 

Organizatorzy zachęcają do zmiany wyglądu na ten czas - zalecany jest zwłaszcza strój demona (inspirowany polską demonologią ludową) lub wróżki andrzejkowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I rok MSU - zajęcia 28.11


 

UWAGA 1 rok studiów magisterskich! W związku z zebraniem Zakładu, zajęcia z Antropologii społecznej odbędą się we wtorek (28 listopada) wyjątkowo o godz. 10:45-12:15 w sali 80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Wymiany Studentów MOST


 

 

Ruszył nowy nabór na wymianę studentów i doktorantów MOST. Rekrutacja potrwa do 30 listopada. Szczegóły w zakładce możliwości wyjazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II Nordic Focus Festival 2017


 

 

 

Festiwal Kultury Nordyckiej Uniwersytetu Gdańskiego

 

 

23 - 25 listopada  2017 r.

 

 

Miejsce:
Kampus UG
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia (na wybrane obowiązują zapisy).

 

 

W planie m.in. warsztaty językowe (język duński i norweski), atrakcje dla dzieci (wioska Wikingów) oraz konferencja naukowa. Gośćmi festiwalu bedą liczni pisarze i podróżnicy, tacy jak: autorka Szwecjobloga Natalia Kołaczek (I cóż, że o Szwecji), Piotr Mikołajczak współautor bloga IceStory (Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii), a także Globfoterka Emilia Długa (Laponia – tam, gdzie zorza polarna tańczy na dobranoc).

 

Od 23 listopada przez trzy dni nie wyjeżdżając z kraju, będziemy mogli poczuć orzeźwiający powiew skandynawskiej kultury i zagłębić się w filozofię życia osób zamieszkujących kraje nordyckie. Podczas festiwalu NFF porozmawiamy o wizerunku społeczności nordyckiej przedstawianej w literaturze, filmach i serialach. Przyjrzymy się kulturze i życiu w krajach północnych, a także zastanowimy się, jak ta rzeczywistość wpływa na mieszkańców pozostałej części Europy i świata. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Strona: http://www.nff.ug.edu.pl/      //    Program wydarzenia: http://www.nff.ug.edu.pl/program/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagroda w dziedzinie literatury dla dr Moniki Milewskiej


 

 

 

 

Tegoroczną Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie literatury otrzymała dr Monika Milewska - pracownik naszego Zakładu Etnologii oraz adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda przyznana została za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem teatru radiowego i lalkowego. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważne zmiany w planie zajęć


 

UWAGA! Od poniedziałku 23 października wchodzą w życie nowe plany zajęć!

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwołane zajęcia prof. Bębna - 12.10.2017

 

Prof. dr hab. Wojciech Bęben odwołuje wszystkie swoje zajęcia w czwartek 12 października.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana w planie zajęć - 10.10.2017


 

UWAGA! Wyjątkowo we wtorek 10 października obowiązuje zmieniony plan zajęć! Szczegóły na stronie wydarzeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Plany zajęć na nowy semestr


 

Dostępne są w zakładce plany zajęć. Uwaga! Nastąpiły drobne zmiany w planie dla I, II i III roku licencjatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie rekrutacyjne Koła Naukowego Antropologów "Arcana"


 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne Koła Naukowego Antropologów "Arcana", które odbędzie się 24 października (wtorek) o godz. 17:00 w sali 80 (Instytut Archeologii i Etnologii).

 

 

Arcana jest kołem o charakterze międzywydziałowym, dlatego każdy zainteresowany student Uniwersytetu Gdańskiego może zostać naszym członkiem lub z nami współpracować.

 

Nasza działalność skupia się na przybliżaniu różnych kultur i popularyzacji etnologii. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele inicjatyw związanych z Japonią, na przykład w tym roku zorganizowaliśmy II Dzień Japoński z Etnologią. Posiadamy też magazyn Etno Horyzonty: http://etnologia.ug.edu.pl/etnohoryzonty, do którego każdy chętny może pisać teksty. Pierwszy numer dotyczył zwyczajów związanych z nadejściem wiosny, a drugi obchodów świąt zmarłych oraz praktyk pogrzebowych na świecie, a w przygotowaniu jest numer o ludach plemiennych. Nasz największy do tej pory projekt to wyjazd badawczy na Podlasie dla studentów etnologii (studiów licencjackich i magisterskich). Organizowaliśmy również liczne wykłady gościnne, głównie związane z kulturami Azji, takie jak: Mniejszości etniczne południowych Chin na przykładzie ludu Sui - związki z chińskim językiem i kulturą, Geneza bajki chińskiej czy Przemiany w XX-wiecznym teatrze japońskim.

 

Prócz kontynuowania wspomnianych inicjatw chcemy zrealizować jeszcze wiele różnych projektów i mamy nadzieję że się do nich przyłączycie. Jesteśmy też otwarci na nowe pomysły, które chętnie wspólnie zrealizujemy. A może masz jeszcze inny powód, by się z nami spotkać? W takim razie także zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pilne zmiany w planie zajęć (wtorek, 10 października 2017)


 

 

Wyjątkowo we wtorek 10 października obowiązują następujące zmiany w planie zajęć:

 

 

1 rok licencjackich:


12:00 - 13:30 Metody badan terenowych (ćwiczenia)


13:45 - 15:15 Etnografia Polski


16:00 - 17:30 Wstęp do etnologii

 

 

 

 

1 rok magisterskich:


Antropologia społeczna 10:30-12:00, sala 80.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczysta inauguracja i początek zajęć


 

Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 2 października, zaś 3 października zapraszamy na Inaugurację Roku Akademickiego o godz. 10.00 (Wydział Historyczny, ul. Wita Stwosza 55).

 

W tym dniu (03.10.2017) w godz. 9.30 - 13.00 Dziekan ogłosił godziny dziekańskie - wolne od zajęć dydaktycznych.

 

 

 

 

 

 

 

Rekrutacja dodatkowa - studia magisterskie


 

Rekrutacja na studia II stopnia została przedłużona do dnia 2 października. Szczegóły na stronie Wydziału.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymiana studencka MIRAI - wyjazd do Japonii


 

Rozpoczął się tegoroczny nabór na wymianę studencką MIRAI. Na zgłoszenia czekamy do 4 października. Szczegóły w zakładce możliwości wyjazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrześniowe konsultacje prof. Bębna


 

Uprzejmie informujemy, że prof. Wojciech Bęben będzie miał dyżur 4 września w godz. 9:00-13:00 oraz 18 września w godz. 10:00-12:00.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekrutacja na Etnologię - 2017/2018


 

Już trwa rekrutacja na nasz kierunek - Etnologię i Antropologię Kulturową. Zapisy skończą się 10 lipca 2017 (studia licencjackie) i 18 września (studia magisterskie). Więcej informacji w zakładce Informacje dla kandydatów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Antropologiczna - okres wakacji


 

Biblioteka Antropologiczna będzie nieczynna podczas przerwy wakacyjnej, ale można w razie potrzeby umówić się indywidualnie (kontakt w zakładce Biblioteki). Zachęcamy do śledzenia strony na facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Japoński z Etnologią Gdańską - 1 czerwca 2017

 


 

 

Koło Naukowe Antropologów "Arcana", Etnologia Gdańska, Wydział Historyczny UG oraz Biblioteka Manhattan zapraszają na drugą edycję Dnia Japońskiego z Etnologią.

 

 

 

 


 

W tym roku w ramach wydarzenia odbędą się:

 

- godz. 16:00 - 18:00  warsztaty japońskie  Dzień Dziecka po japońsku (planowane atrakcje: origami, malowanie masek, japońskie gry i zabawy m.in. zawody w papierowe sumo, gomoku, Kagome kagome i wiele innych)

 

- godz. 18:00    prelekcja dr Małgorzaty Sobczyk  Rok obrzędowy na japońskiej wsi

 

 


 

 

Gość tegorocznego wydarzenia, dr Małgorzata Sobczyk jest japonistką związaną z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentką m.in. Uniwersytetu Osakijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują: historię religii w Japonii (w szczególności katolicyzmu), literaturę antykatolicką w Japonii, wczesną wiedzę Europejczyków o Japonii, japońskie wierzenia ludowe. Jej wystąpienie w Bibliotece będzie dotyczyć obrzędowości rolniczej w oparciu o jej własną obserwację przeprowadzoną na japońskiej wsi.

 

Jakie zabiegi na planie obrzędowym podejmują dzisiejsi Japończycy by zapewnić sobie obfite zbiory ryżu? W jaki sposób zaklinają opady deszczu, czy ochronią plantację przed szkodnikami? Prezentacja zostanie poświęcona obszarowi obrzędowości dorocznej wyrosłemu w kulturze rolniczej, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja wciąż mocno opiera się naporowi cywilizacyjnemu.

 

 

 

 

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz), 1 czerwca, godz. 16:00-19:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykłady gościnne na etnologii - 17 i 18 maja

 


 

 

 

 

Studenckie Koło Naukowe Etnologów i Koło Naukowe Antropologów "Arcana" organizuje w maju cykl spotkań z cyklu Ścieżki Antropologii. Tym razem wykłady gościnne będą dotyczyć kultur Azji. Wstęp wolny!

 

 

 

 

Wykłady odbędą się 17 i 18 maja (środa i czwartek) - start o godz. 12:00, sala nr 29 w naszym Instytucie. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOT / PIES / CZŁOWIEK - konferencja i wystawa towarzysząca

 


 

 

 

Jest już dostępny plan konferencji (plik .pdf).

 

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Instytut Archeologii i Etnologi w Poznaniu oraz Zakład Etnologii w Gadńsku mają zaszczyt zaprosić państwa na konferencję naukową pod tytułem Kot / Pies / Człowiek. O komunikacji międzygatunkowej oraz kulturowych tego konsekwencjach, która odbędzie się 27 kwietnia 2017 oraz na wystawę towarzyszącą pt. O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka, którą można już zobaczyć i która potrwa do 2 maja 2017. Oba wydarzenia odbędą się w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Celem konferencji jest prześledzenie udziału psa i kota, zwierząt od dawna pozostających z nami w bliskim kontakcie, w życiu społecznym i kulturowym człowieka. Więcej informacji o wydarzeniu można odnaleźć w zakładce o konferencjach. Udział jest bezpłatny.

 

 

Formularz zgłoszeniowy należy nadesłać na adres etnograf@mng.gda.pl do 2 kwietnia 2017 r.

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem jako słuchacze także prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Program wymiany studentów ERASMUS+

 


 

W dniu 8 marca 2017 o godz. 12:45 w pokoju 103 w Instytucie Archeologii i Etnologii odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna w ramach rekrutacji studentów do programu ERASMUS+. Więcej szczegółów tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe plany zajęć


 

Plany na semestr letni 2016/2017 można znaleźć w następującej zakładce: plany zajęć.

Uwaga! Prosimy o sprawdzenie planów dnia 12.02, gdyż mogą jeszcze nastąpić pewne zmiany. Zachęcamy także do sprawdzania na bieżąco tablicy informacyjnej przy sekretariacie.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie świąteczno-noworoczne


 

 

 

 

Dnia 15.12.2016 r. mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie świąteczno – noworoczne, które rozpocznie się o godzinie 14 w sali 84. Na zebranych czekać będą przygotowane atrakcje oraz świąteczny poczęstunek przy wspólnym stole. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważne informacje dla studentów I roku etnologii


 

 


 

Dnia 3 października o godz. 12:00 w sali 30 odbędzie się inauguracja instytutowa dla studentów I roku etnologii. Zachęcamy do przyjścia, gdyż podczas spotkania będą podawane istotne informacje!

 


 

 


- Oficjalna uroczystość inauguracji roku akademickiego 2016/2017 dla wszystkich studentów Wydziału Historycznego odbędzie się 30 września o godz. 10.00 w auli 1.43 (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk).

 

- W dniu 3 października (poniedziałek) nie ma zajęć od 8:00 do 15:00, gdyż zostały ogłoszone wtedy godziny dziekańskie. Tego dnia zamiast zajęć o godz. 12:00 odbywa się Instytutowa Inauguracja dla studentów pierwszego roku. Po godzinie 15.00 zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

 

- Wydawanie legitymacji studenckich dla studentów I roku studiów stacjonarnych I i II stopnia dla wszystkich kierunków po zakończeniu uroczystości inauguracji roku akademickiego – dziekanat, pok. 2.57 (ul. W. Stwosza 55, Gdańsk Przymorze).

 

UWAGA! Warunkiem wydania legitymacji jest dostarczenie do dziekanatu podpisanej przez studenta umowy (w dwóch egzemplarzach) o warunkach odpłatności za usługi edukacyjne świadczone przez Uniwersytet Gdański dla studentów studiów stacjonarnych. Umowę należy wydrukować z Portalu Studenta: https://ps.ug.edu.pl.

 

 

 

Student I roku zobowiązany jest odbyć następujące kursy w wyznaczonych terminach:


 

1. Szkolenie biblioteczne (online) - jest obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zaliczenie testu (znajdującego się na końcu szkolenia) będzie aktywowało konto czytelnika. Studenci I roku studiów UG zapisywani są automatycznie. Elektroniczna legitymacja studencka jest jednocześnie kartą biblioteczną.

 

2. Szkolenie BHP - obowiązkowe szkolenie odbywa się online i kończy się testem zaliczeniowym – zaświadczenie o ukończeniu kursu należy wydrukować i dostarczyć do dziekanatu do dnia  28.10.2016 r.

 

3. Wykład z Ochrony własności intelektualnej jest obowiązkowy dla wszystkich studentów I roku Wydziału Historycznego i odbędzie się w jednym terminie, o którym poinformujemy w trakcie roku akademickiego.

 

 

 

Zachęcamy do śledzenia wydziałowej strony internetowej: www.historia.ug.edu.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat godzin otwarcia i komunikatów Dziekanatu, np:

3 października dziekanat jest czynny dla studentów w następujacych godzinach: 8.00-10.30 i 13.00-15.00.

 

 


 

Zapisy na zajęcia (w-f, lektoraty) odbywają się na Portalu Studenta: https://ps.ug.edu.pl. Tam też można znaleźć m.in. indeks elektroniczny.

 


 

 

Przypominamy też, że zajęcia na etnologii odbywają się w Instytucie Archeologii i Etnologii na ul. Bielańskiej 5 (Gdańsk Główny). Witamy wszystkich nowych studentów!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd studentów na badania terenowe - Żuławy i Powiśle


 

 

Studenci Etnologii Gdańskiej wezmą udział w projekcie badawczym: Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu.

 

 

 

Więcej o projekcie (plik .doc)

 

 

W dniach 7 - 14 października dwie grupy studentów będą stacjonować w Nowym Dworze Gdańskim na Żuławach i w Dzierzgoniu na Powiślu.

 

Grupę żuławską będzie koordynować dr Katarzyna Linda z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast grupę powiślańską mgr Aleksandra Paprot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W tym czasie młodzi adepci etnologii będą poznawać kulturę i tradycje społeczności ukraińskiej, będą obserwować życie parafii, szukać kontaktów do osób, które mogłyby im opowiedzieć o tradycjach dorocznych, rodzinnych, kulinariach i rękodziele ukraińskim w regionie Żuław i Powiśla.

 

 

Projekt organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem "Kochamy Żuławy".

 

Gorąco zachęcamy także do śledzenia bloga projektu: wielokulturowepomorze.wordpress.com!

 

 

 

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń - rok akademicki 2015/2016

 

Archiwum wydarzeń - rok akademicki 2014/2015