Sztuka słuchania  //  Ciekawe wywiady

 

 

Zachęcamy do odbycia antropologicznej podróży uchem i okiem, bliżej i dalej.

 

 

 

 

 

 

 

Ścieżki Antropologii Współczesnej


 

 

Ścieżki Antropologii Współczesnej jest to projekt Studenckiego Koła Naukowego Etnologów. Tworzy go cykl spotkań z antropologami i podróżnikami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem na temat innych kultur i etnologii w szerokim tego słowa znaczeniu. Celem projektu jest przybliżenie studentom i mieszkańcom Trójmiasta nauki, jaką jest antropologia oraz ukazania sylwetki etnologa jako badacza kulturowej różnorodności i odmienności.

 

 

 

O rdzennej ludności Amazonii pozostającej w dobrowolnej izolacji

 

 

Wystąpienie mgr Pawła Chyca (z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM) poświęcone rdzennej ludności Amazonii pozostającej w dobrowolnej izolacji. Tutaj dowiemy się między innymi o nawiązaniu pokojowego kontaktu przez FUNAI (Narodowa Fundacja Indian w Brazylii) z izolowaną grupą Korubo.

 

(Wykład zrealizowany w ramach cyklu "Ścieżki Antropologii Współczesnej" na UG w dniu 23.10.2019. Nagranie i opracowanie materiału Studenckie Koło Naukowe Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego. Źródło)

 

 

 

 

 

Etnobotanika - zależności między ludźmi i roślinami

 

 

Prezentujemy nagranie wykładu gościnnego z mgr Klaudyną Hebdą, która jest socjologiem i kulturoznawcą; ukończyła studia zielarskie na Uniwersytecie Rolniczym i obecnie studiuje na drugich studiach ziołoznawczych na Uniwersytecie Rzeszowskim w Weryni. Jej zainteresowania naukowe są związane z dziedziną etnobiologii, a konkretnie etnofarmacji.

 

 

W ramach swojego wykładu zatytułowanego Etnobotanika – zależności między ludźmi i roślinami przybliża słuchaczom m.in. historię i podstawowe założenia etnobotaniki, która jest interdyscyplinarną dziedziną łączącą nauki społeczne oraz biologiczne, ale także najnowsze trendy i badania nad dzikimi roślinami jadalnymi oraz z zakresu etnofarmacji, etnomedycyny i etnobotaniki miejskiej.

 

 

 

(wykład nagrany przez koło SKNE UG)

 

 

 

 

 

 

 

Nasi wykładowcy o Indianach E’ñepá


 

 

Wywiad przeprowadzony z dr hab. Tarzycjuszem Bulińskim o Indianach E’ñepá. obejmujący m.in. porównanie kwestii szkolnictwa u E’ñepá z naszym kręgiem kulturowym, szeroko rozumianą antropologię edukacji i studia nad dzieciństwem. Dr Buliński odnosił się do osobistych doświadczeń z pobytu w Wenezueli oraz opowiadał o swoich zmaganiach z terenem i początkach pracy badawczej.

 

 

(wywiad przeprowadzony w ramach projektu Antropofon. Źródło)

 

 

 

 

Wyprawa w tak odległe geograficznie rejony jak Ameryka Południowa wymaga przede wszystkim gotowości do zanurzenia się w kompletnie odmiennej rzeczywistości kulturowej. W połowie lat 80-tych wyprawę taką odbył polski antropolog – dr Mariusz Kairski. Jak wyglądała organizacja tak dalekiej podróży w czasach PRLu, jakie trudności napotkali i co się stało z jej uczestnikami? Jak wyglądało pierwsze spotkanie z Indianami E’ñyapa’? Wywiad odpowie na te i wiele innych pytań.

 

 

(wywiad przeprowadzony w ramach projektu Antropofon. Źródło)

 

 

 

 

 

 

 

Wywiady na temat kierunku Etnologia i Antropologia Kulturowa UG


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inne ciekawe artykuły i wywiady z antropologami


 

 

 

 

Poznać pakiet kulturowy

 

wywiad z dr hab. Tarzycjuszem Bulińskim (Płyń pod prąd)

 

 

 

 

Czy istnieje "dobry dzikus"?  

 

wywiad z dr hab. Tarzycjuszem Bulińskim (Dzikie Życie)

 

 

 

 

Misjonarz nie może być buldożerem

 

wywiad z prof. Wojciechem Bębnem (Gazeta Wyborcza)

 

 

 

 

Jak zbudować boski wizerunek władzy?

 

wywiad z dr Moniką Milewską (Polityka)   [dostęp do pełnego wywiadu jest płatny]

 

 

 

 

Rozgarnięci ogarnięci 

 

rozmowa z Martą Byrską (absolwentką Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) na temat badań etnograficznych nad stylem życia i kulturą współczesnej młodzieży (Polityka

 

 

 

 

Uchodźcy zachwieją „tradycyjną polską tolerancją"

 

rozmowa z prof. Michałem Buchowskim, antropologiem kultury i szefem Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wyborcza